Čečel – nezničený partyzánský bunkr
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Rozcestí červené a zelené turistické značky pod vrchem Čečel v Hanušovické vysočina (červená TZ od Hambálku ke Svaté Trojici) je pojmenováno jako Partyzánské bunkry Čečel. Proč Čečel, je nasnadě, jde o vrchol nad cestou (někdy lidově pomístně Čečola). Vlastně je určitým paradoxem, že zde vlastně v Sudetech operovali nějací partyzáni. Ono to ale tak velký paradox není. Ač tedy území na rozhraní Zábřežské vrchoviny a Hanušovické vysočiny po Mnichovské dohodě připadlo říši, nejednalo se o žádné čistě německy mluvící území. Byly zde poměrně velké obce se značnou převahou Čechů (nebo kdo chce Moravanů). Obecně sice platilo, že Češi spíš obývali údolí kolem Moravy (řeky) a Němci spíš sídlili ve výše položených obcí. Ale právě poměrně blízký Písařov hovořil dosti česky, takové Štíty (Šilperk) zase víc německy, ryze české byla toková Cotkytle apod. Není tedy divu, že se nakonec i v hlubokých lesích usídlili partyzáni. Samozřejmě nebyly to tak silné oddíly, jako vznikly např. v Beskydech a pak samozřejmě na Slovensku apod. Kde měli partyzáni větší oporu mezi místními.
NA Zábřežsku (a Štítecku) operovala partyzánská skupina Balalajka, kterou vedl učitel z Postřelmůvku Jan Háječek. Partyzáni měli v lesích vybudováno několik skrýší. Některé byli protivníkem odhalené, některé fašisté neobjevili. Partyzáni takových úkrytů museli mít více pro potřebu svých pohybů v krajině i k ukrytí různého materiálu. Známý je např. poměrně velký bunkr u Drozdova, kolem Čečele byly bunkry další.
Jeden menší vybudovali odbojáři v r. 1943 a do konce války zůstal neobjeven. Samozřejmě v době války les asi vypadal asi jinak, takže patrně dnešní lesní cesta pod kterou je bunkr poměrně lehce dostupný asi neexistovala. Podle tabulky byl bunkr u zelené značky spíše menší (do 10 osob). Na značce se praví, že bunkr je směrem na Janoušov. Ale protože cíl na turistické značce není, je to ten směr k Americe.
Partyzánský bunkr byl obnoven v roce 1975, ale je patrné, že je občas udržován, jinak by byl asi celý zasypán listím a jiným lesním materiálem. Dále se praví, že je tu ještě bunkr poničený, ale ten je opačným směrem.